Savęs pažinimo link: kodėl vieniems simpatizuojame, o kiti mus erzina? Asmenybės savybių kvadrantas

AURELIJA ANANJEVAITĖ

Kaip dažnai jums būna, kad sutikus žmogų, iš karto pajaučiate didžiulę simpatiją jam? Atrandate, jog daug kas jus sieja ir puikia suprantate vienas kitą. O kaip dažnai būna, kad tik sutikus kitą žmogų, mintyse nusipurtote? Jaučiate, kad negalite su tuo žmogumi išbūti dviese ilgiau nei penkias minutes. Ar kada susimąstėte, ką ši patirtis pasako apie jus?
Daug klausimų, ar ne? Ir, spėju, kad į daugumą atsakėte „taip“. Šį kartą man svarbiausias klausimas: ką bendravimas su kitais žmonėmis, gali pasakyti apie mus? O ieškodama atsakymo į šį klausimą, noriu papasakoti jums apie Asmenybės savybių kvadrantą, kuris gali padėti geriau pažinti save ir praversti santykiuose.
Asmenybės savybių kvadrantą sukūrė ir savo darbe pirmasis pradėjo naudoti Daniel Ofman. Jis siekė kuo geriau pažinti save, savo kolegas ir atskleisti kiekvieno stiprybes. Taip gimė Asmenybės savybių kvadrantas, kuris atspindi, jog kiekvienas iš mūsų galime turėti savų stiprybių ir silpnybių, atskleidžia, kaip sustiprinti savo gerąsias savybes.
Taigi, dabar gerai pagalvokite apie savybę, kuri apibūdintu jus kaip asmenybę, apie savybę, kuria didžiuojatės. Savybė turi būti kuo aiškesnė ir suprantama. Ar jau sugalvojote?
Dabar padalinkite lapą į keturias dalis (žiūrėti į schemą) ir užrašykite šią savybę lapo viršuje kairėje pusėje. Tai bus jūsų geroji savybė (angl. core quality), kurią ir analizuosite šio teksto pagalba. Šį kartą drauge su jumis aš analizuosiu darbštumą. Rodos, daugumai jis būdingas arba bent jau siekiame tokie būti ir retai susimąstome apie šios savybės spąstus.
Pasirodo, kiekviena geroji savybė turi savuosius spąstus (angl. pitfall). Spąstai parodo, kokio elgesio kiekvienam iš mūsų geriau vengti. O susirūpinti turime tuo metu, kai persistengiame ir mūsų gerosios savybės tampa per daug „geros“. T.y. kai iš darbštuolio tampama darboholiku, pamiršusiu savo draugus ir šeimą bei laisvalaikį, praradusiu humoro jausmą ir linkusiu viską visur kontroliuoti.
Ir jūs gerai pagalvokite: kas įvyksta, kai jūsų stiprioji savybė pradeda reikštis per stipriai? Kokiomis savybėmis tuo metu pasižymite? Gal iš rūpestingojo tampate nerimaujančiuoju? Gal iš padedančiojo tampate įkyruoliu?
Tuo metu, kai per daug leidžiate dominuoti vienai iš savo gerųjų savybių, didžiuliu iššūkiu tampa leisti būti sau kitokiu. Darboholikui gali būti sunku išbūti neapibrėžtose situacijose ir jam didžiausias iššūkis gali būti tai, jog tenka skirti daugiau dėmesio ne tik darbui, bet ir šeimai. O kas jums būtų iššūkis (angl. challenge)? Pagalvokite, kokios gerosios savybės būtų priešingos jūsų spąstų langelyje išvardintoms savybėms. Tai bus savybės, kurios jums siejasi su iššūkiu, bet jos yra labai svarbios, jei siekiate pusiausvyros savo gyvenime. Juk ilgai darbštuoliu neišbūsi, jei neleisi sau patinginiauti?
Tikriausiai, darbštuolis, perskaitęs žodį „patinginiauti“, iš karto nusipurtė ir pagalvojo: kaip taip gali būti? Gal ir jūs apie kažkurią kito žmogaus savybę taip pagalvojate? Gerai pamąstykite ir atraskite, kokios kito žmogaus savybės priverčia jus nusipurtyti. Paimkite į rankas rašymo priemonę ir surašykite savybes, kurios būtų per stipri išraiška savybių, surašytų iššūkių skiltyje. Pavyzdžiui, sugebantis skirti laiko sau žmogus ir per mažai laiko skiriantis darbui, gali tapti tinginiu, kuris daugiau nieko neveikia, tik dykaduoniauja. O kas yra jūsų alergija?
Savaime kyla klausimas: kaip šį modelį galima panaudoti savo gyvenime? Bendraudama su klientais, mokymų dalyviais, kolegomis, pastebėjau, kad sužinojus, kokios asmenybės savybės mums kelia nemalonius jausmus, iš ko tie jausmai kyla, pasikeičia požiūris į mus erzinančius žmones. Gali būti, kad aplinkiniai jus stipriai erzina vien dėl to, kad mes persistengiame ir leidžiame dominuoti vienai iš savo savybių. Gal darbštuolis aplink save pastebi vien tik tinginius, nes visus darbus ir atsakomybes susigriebia sau?
Taigi, surašę ir gerai išanalizavę savo Asmenybės savybių kvadrantą, pasvarstykite, kur galite tobulėti ir kurioms savybėms geriau neleisti dominuoti. Ir nepamirškite, kad kartais tobulėti galima tiesiog daugiau skiriant laiko maloniam hobiui.
P.S. Jei kils klausimų, rašykite aurelija.ananjevaite@gmail.com, padiskutuosime.
Reklama

Įrašo “Savęs pažinimo link: kodėl vieniems simpatizuojame, o kiti mus erzina? Asmenybės savybių kvadrantas” komentarai: 3

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s