Iššūkiai mūsų gyvenime: kodėl įveikiame ne visus?

AURELIJA ANANJEVAITĖ
Vienas pirmųjų mano blog’o įrašų buvo apie iššūkių svarbą kiekvieno mūsų gyvenimui. Tuo metu kiekvienam iš jūsų įsipareigojau perskaityti 14 knygų ir visus metus dalyvauti Knygų iššūkis 2013. Kaip jau galėjote suprasti, visų keturiolikos knygų neperskaičiau. Supratusi, kad nepavyko įveikti iššūkio, uždaviau sau klausimą: “Kas lemia, jog ne visus iššūkius mes įveikiame?“. Ir remdamasi savo patirtimi bei įvairių straipsnių analize, išskyriau šias priežastis:
Kasdien iškyla vis nauji iššūkiai
Kaip jau ir minėjau anksčiau, iššūkius mums pateikia gamta, amžiaus tarpsniai, mūsų artimieji ir draugai. Į iššūkių glėbį paskatina pulti ir media. Kiek iššūkių dabar galime rasti, susijusių su sportu, mityba? Galima pastebėti, kad kai kurie žmonės apsisprendžia 30 dienų gyventi be technologijų ar 100 dienų fiksuoti gražiausias savo gyvenimo akimirkas (#100HappyDays). Todėl nenuostabu, kad kartais pasimetame tarp visos gausybės sau išsikeltų ar Gyvenimo keliamų iššūkių.
Laiko stoka
Kadangi iššūkių daug, iš karto kažką pradedame atidėlioti. Kartais atidedame pokalbį su draugais. Kartais ne iš karto perskaitome laiškus savo elektroninio pašto dėžutėje. O kartais į šalį atidedame kelias savo poilsio valandas. Toks nuolatinis atidėliojimas ir dažnas mąstymas apie tai, jog stinga laiko, išvargina ir atima daug jėgų. Tuo metu nebesinori įveikinėti jokių iššūkių. Norisi tik miegoti.
Netikėti ir nenumatyti įvykiai
Dar labiau išvargina kartas nuo karto atsirandantys netikėtumai. Nesvarbu, ar netikėtumai sukelia mums malonias ar nemalonias emocijas, visi šie nenumatyti įvykiai sukelia stresą. Įveikti stresinei situacijai visada prireikia papildomų jėgų. Dažniausiai tuo metu visą dėmesį sutelkiame į tą netikėtą situaciją, kuri kelia mums daugybe jausmų. O įveikus ir išgyvenus šias netikėtas situacijas, prireikia laiko kol vėl grįžtame į įprastas vėžes. Be to, pasitaiko, jog vienu metu įvyksta ne vienas ir ne du netikėti įvykiai.
Užvaldo baimė
Tada tampa sunku iš viso suprasti, kas vyksta. Prireikia laiko ir jėgų susivokti, kas vykstas ar įvyko, sutelkti visą save, kad įveiktume šias situacijas ir jų keliamus iššūkius. Ir dažnai tokiais atvejais ne visas iškilusias problemas pavyksta įveikti. Tuo metu kyla nusivylimas ir pyktis. O šalia jų atsiranda ir baimė, jog vėl gali nepavykti įveikti iššūkius. Todėl nusprendžiame pasirinkti pasyvią poziciją ir ignoruoti diskomfortą keliančius įvykius.
Apdovanojimų trūkumas
Kylančias baimes, nusivylimą pastiprina ir apdovanojimų trūkumas. Jei iššūkių įveikimo procese arba jau įveikus juos, nesijaučiame patobulėję, įgiję daugiau žinių ar gavę kokios naudos, sumažėja motyvacija tiek kelti sau iššūkius, tiek įveikinėti kitų keliamus iššūkius. Užvaldžius baimei ir nusivylimui, tampa vis sunkiau įžvelgti priežastis, kuo svarbūs iššūkiai mūsų gyvenime. Ir imame daug ką ignoruoti.
Tačiau svarbu laiku pabusti ir suprasti, jog iššūkiai yra neatsiejami nuo mūsų gyvenimo ir tai yra neišvengimas bei nuolatinis procesas. Tad geriau mokytis, kaip kuo daugiau pasisemti iš gyvenime kylančių iššūkių. O aš, atlikusi šią analizę, dar kartą pasitvirtinau, koks svarbus gebėjimas susidėlioti savo gyvenimo prioritetus. Svarbu dažniau pasvarstyti, kaip norėčiau, kad atrodytų mano diena. Be to, svarbią vietą gyvenime turėtų užimti pasiekimų fiksavimas (dienoraščio rašymas, fotografavimas ar pan.). Tai gali tapti vienu iš savęs apdovanojimo būdų. Jei to nepakanka, galite pasvarstyti ir apie kitus savęs apdovanojimo būdus.

Linkiu sėkmės ir jums siekiant savų tikslų ir įveikiant iššūkius 😉

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s