Daniel Keyes “Gėlės Aldžernonui“


AURELIJA ANANJEVAITĖ

“Protas yra viena didžiausių žmogaus dovanų. Bet dažniausiai žinių ieškoma iš noro rasti meilę. Intelektas be gebėjimo duoti ir priimti meilę veda prie protinio ir dorovinio nuosmukio, neurozių ir gal net psichozių.“

Knygą “Gėlės Aldžernonui“ rekomendavo draugė. Pirmą kartą ją paėmusi, greitai numečiau. Pripažinsiu, skaitėsi sunkiai. Buvo sunku suprasti, kas iš tiesų knygoje aprašoma. O patį skaitymą apsunkino daugybe rašybos ir skyrybos klaidų. Šios klaidos įsivėlusios ne per atsitiktinumą. Būtent skurdi, vaikiško naivumo kupina herojaus kalba ir dažnos rašybos ir skyrybos klaidos padeda geriau suprasti žemu intelekto koeficientu pasižyminčio herojaus Čarlio Gordono gyvenimą.

Antrą kartą paėmusi knygą net nustebau, koks šio herojaus gyvenimas gali būti įtraukiantis. Pradžioje vaizduojamas jo didžiulis noras būti protingu ir įdedamos pastangos. Bet po didžiulių pastangų dažnai seka nusivylimas. Net kai laboratorijoje paprašo įveikti labirintą, tai greičiau padaro pelė, vardu Aldžernonas. Šiai pelei atlikta proto galių didinimo operacija. Tikėdamasis tapti protingu, Čarlis ir ryžtasi šiai operacijai.
O po operacijos prasideda Čarlio Gordono pažintis su visomis žmogaus gyvenimo gėrybėmis ir blogybėmis. Pirmiausiai jis godžiai imasi tenkinti savo smalsumą. Gilina žinias fizikos, medicinos, psichologijos ir kitose mokslinėse srityse. Įgytomis žiniomis jis noriai dalijasi su aplinkiniais, todėl daugumai jis atrodo kaip pasipūtėlis. Dėl to kyla konfliktai tiek darbe, tiek bendraujant su mokslininkais, kurie jį paskatino ryžtis operacijai.
Tačiau Čarlis mokosi ne tik intelektualine prasme. Jis pradeda pažinti ir jausmų pasaulį. Pradeda suprasti, ką reiškia jausti susižavejimą, aistrą ir meilę moteriai. Ir šiuos jausmus analizuoja psichoterapijoje. Drauge su psichoterapeutu Čarlis analizuoja sapnus, santykius su moterimi. Šios analizės skatina jį tėvus, seserį bei praeitį.
Knygoje spėliojama, iš ko kilo nepasotinamas Čarlio noras tapti protingu. Tokiu būdu supažindinama su psichologija, psichoanalize. Aptariama žmogaus raida, moksliniai tyrimai, asmenybės įvertinimo testai. Knygoje daug psichologijos, todėl kartais pasvarstydavau: ar su psichologija nieko bendro neturintis žmogus, gali gerai suprasti knygos esmę? O gal kaip tik šis išsilavinimas trukdo geriau ją suprasti?
Ši knyga mane pamokė, kad gyvenime svarbu būti tiek naiviam, kiek ir įžvalgiam. Įžvalgumas padeda mums save apsaugoti, o naivumas – pamatyti visas gyvenimo spalvas. Todėl šią knygą rekomenduočiau tiems, kurie karts nuo karto užduoda klausimą: “O kas būtų, jei…?“. Gali būti, kad perskaitę knygą, suprasite, ką iš tiesų vertinate gyvenime.
Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s