Filmas „Inside Out“ – žvilgsnis į vaiko vidinį pasaulį

AURELIJA ANANJEVAITĖ

Tarp daugybės pokalbių apie mokymąsi, namų darbų nedarymą, netinkamą elgesį pamokų metu, nesutarimus su klasės draugais ar mokytojais, kartais su vaikais turime tiesiog paprastus ir jaukius pokalbius apie tai, ką veikiame laisvalaikiu, kokią muziką mėgstame ir kokį filmą paskutinį kartą žiūrėjome. Vieno iš to pokalbio metu nuskambėjo filmo „Inside Out“ (lt. „Išvirkščias pasaulis“) pavadinimas ir pagrindinė mintis „Šis filmas parodo, jog mes galime ir liūdėti.“.  Tuo metu jo dar nebuvau mačiusi ir supratau, kad privalau šį filmą pamatyti.
„Ar žiūrėdami į kitus, pagalvojate, kas dedasi jų galvose?“ – šiuo klausimu prasideda filmas, pasakojantis apie penkias emocijas, gyvenančias kiekviename iš mūsų.  Kaip kūdikiui filme, taip ir žiūrovui akimirka po akimirkos tenka susipažinti su džiaugsmu, liūdesiu, pasibjaurėjimu, baime ir pykčiu. Šiose emocijos gyvena vienuolikmetės Railės (Riley) mintyse, kuri drauge su tėvais neseniai persikraustė gyventi į San Franciską.
Šis persikraustymas stipriai paveikia Railę ir sujaukia jos mintyse gyvenusių emocijų įprastą rutiną. Nuo pat pirmosios Railės gimimo dienos emocijoms nurodymus pateikdavo ir jų lydere buvo Joy (lt. Laimė arba Džiaugsmas). Ji visada stengdavosi, kad Railė visose atrastų kuo pasidžiaugti. Tačiau Railei persikrausčius į San Franciską, staiga viskas pasikeičia. Iš pradžių atrodo, kad Sadness (lt. Liūdesys arba Nelaimė) pakenkė mergaitės prisiminimams. O juk kiekvienas prisiminimas veikia Railės asmenybės dalį. Todėl pradeda griūti mergaitės svajonės, santykiai su draugais ir tėvais bei pasitikėjimas savimi.
Railė jaučiasi nesaugiau, yra nusivylusi tėvais, ilgisi draugų, liūdi, jog negali įgyvendinti savo svajonių. Iš to kyla baimė, pasibjaurėjimas ir pyktis. Šiuos jausmus įkūnija trys herojai: Fear, Disgust ir Anger,  kurie yra paliekami vieni tvarkytis su Railės vidiniu pasauliu, kol Joy ir Sadness keliauja išsiaiškinti, kas nutiko Railės prisiminimams. Kodėl jie pakeitė spalvą?
Joy ir Sadness kelionė užtrunka, joms tenka keliauti per keisčiausius kampelius: sapnų filmavimo aikštelę, svajonių parką, abstrakčių minčių zona, susiduria su daugybe iššūkių. Šiuo iššūkius jie įveikia trise, drauge su įsivaizduojamu Railės vaikystės draugu – Bing Bongu. Būtent Bing Bongas padeda suprasti, jog liūdesys yra svarbus mūsų vidiniam pasauliui, jis padeda geriau suprasti tiek save, tiek kitus žmones. Be to, primena, kad tikras draugas norėdamas padėti kitam – kartais paaukos savo svajones. Šalia to, Joy ir Sadness kelionė įrodo, jog perdėtas siekis džiaugtis gyvenimu iškraipo mūsų prisiminimus.
Trumpai tarianti, filmas suteikia leidimą jausti ir padeda suprasti, jog visi išgyvenimai yra svarbūs. Tuo pačiu parodo, kokią įtaką mūsų gyvenimui turi mūsų vaikystės prisiminimai ir kuo jie svarbūs mums dabartyje. Todėl šį filmą rekomenduoju tėvams, kurie nori suprasti, ką vaikai išgyvena, kai ilgisi draugų, kai pradeda mokytis naujoje mokykloje ar po truputį tampa paaugliu. Taip pat vaikams, kuriems teko pakeisti gyvenamąją vietą, mokyklą ar kaip tik šiuo metu jie išgyvena kelione iš vaikiškojo pasaulio į suaugusiųjų. Juk tapti paaugliu – tai pradėti naują etapą.
Taigi, įsijunkit ir iš arčiau pažvelkit į vaiko ir savo sielą.
P.S. Atsiprašau, kad daug kur naudojau angliškus pavadinimus, bet šiuo atveju lietuviški atitikmenys, mano nuomone, tik trukdo atskleisti filmo esmę. 
Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s