Idėja pamokai: paauglių įtaka pasauliniams pokyčiams

AURELIJA ANANJEVAITĖ

Praėjusį ketvirtadienį vedžiau pamoką penktokams. Ir tik įžengus į klasę mane užpuolė daugybe vaikų klausimų apie tai, ar mačiau, jog džihadiztai įtraukė Lietuvą į ketinamų užpulti valstybių sąrašą. Taip taip, jie paminėjo žodį džihadistai. O tuo pačiu ilgai nesivaržydami ir vienas per kitą diskutavo, kodėl tai vyksta pasaulyje ir kaip visas pasaulis gali keistis. Net aptarėme, kas yra informacinis karas. Tokį pokalbį su mokiniais turi tikrai ne pirmą kartą ir labai dažnai neturiu nei vieno atsakymo į jų klausimus. Bet vis tiek, užgniaužusi savo baimes klysti, stengiuosi su jais apie tai kalbėtis.

Bekalbėdama su jais suprantu, kaip svarbu jiems žinoti, kad ir jie gali turėti įtakos pasaulio pokyčiams. Todėl nusprendžiau su mokiniais pasidalinti TIME paskelbtu įtakingiausiu paauglių sąrašu. O kad nebūtų taip, jog tik aš kalbu, o jie klausosi, padalinau juos į grupeles po keturis ir kiekviena grupelė gavo po šešis paauglių aprašymus. Tuo tarpu aš į pristatymą įdėjau vaiko vardą, amžių ir nuotrauką. Analizuodami šią informaciją vaikai turėjo pasakyti, pas ką yra šio vaiko aprašymas ir argumentuoti savo nuomonę.

Dar tokio noro kalbėti prieš klasę nebuvau mačiusi. O ir aprašymų apie tuos vaikus neužteko, apie kai kuriuos iš jų norėjosi žinoti vis daugiau ir daugiau. Jei ir jums norisi įkvėpti vaikus, parodyti jiems, kad jie gali daugiau, dalinuosi šiuo sąrašu lietuvių kalbą.

Maddie Ziegler (13 m.)

Ji gimė 2002 rugsėjį. Ji yra gerai žinoma šokėja, modelis ir aktorė. Pirmą kartą televizijoje pasirodė būdama aštuonerių metų. Suvaidino keliose dainininkės Sia vaizdo klipuose („Chandelier“, „Elastic Heart“).  2015 m. pasirodė Grammy apdovanojimuose. Ji dažnai pasirodo kaip kviestinė žvaigždė įvairiose televizijos šou ir šokių pasirodymuose.

Moziah Bridges (13 m.)

Jis įkūrė savo verslą būdamas devynerių, nes niekaip negalėjo rasti įdomios ir jam patinkančios peteliškės. Šiuo metu jis yra trylikos ir kasmet jis uždirba apie 200 000 dolerių. 2015 metais jis sukūrė peteliškes NBA krepšinio žaidėjams.

Rowan Blanchard (14 m.)

Ji gerai žinoma pasaulyje tapo po vaidmens seriale „Girl Meets World“, tačiau įžymi ji tapo po to, kai ji paplatino savo esė apie feminizmo svarbą. Šis esė pelnė aukščiausius įvertinimus iš kitų gerai žinomų aktorių. O Jungtinių Tautų organizacija pakvietė ją į kasmetinį susitikimą, kur mergina paaiškino, kad lyčių nelygybė turi įtakos ir jaunimui. Šioje kalboje ji taip pat atskleidė, jog jis didžiausia svajonė yra mokytis Kolumbijos žurnalistikos mokykloje.

Ashima Shiraishi (14 m.)

Ispanijos “Open Your Mind Direct“ alpinizmo trasa yra viena iš sunkiausių trasų pasaulyje. Ją įveikti bandė daugybė kvalifikuotų sportininkų. Ji būdama trylikos įveikė šią trasą ir tapo jauniausia ir vienintele moterimi, įveikusia šią trasą. Niujorkiečiai tikisi, kad ji 2020 metais dalyvaus olimpinėse žaidynės, kurios vyks jos tėvų gimtojoje šalyje, jei kopimas į kalnus bus įtrauktas į olimpinių sportų sąrašą.

Ahmed Mohamed (14 m.)

Jis pateko į nacionalinę televiziją, nes į mokyklą atsinešė savo gamybos laikrodį, kuris priminė bombą. Už tai jį areštavo, nors jis buvo tik devintokas. Šis įvykis paskatino nacionalines diskusijas apie rasizmą ir kaip apie žmogų sprendžiama pagal jo religiją. Prezidento Barako Obamos buvo pakviestas į Baltuosius rūmus, o spalį gavo stipendiją prestižinėje Kataro mokykloje.

Jazz Jennings (15 m.)

Ji niekada nebijojo šnekėti viešai ir ne kartą dalinosi apie translyčių patirtį Oprah Winfrey laidoje. Šiais metais ji iškilo kaip gerai žinoma visuomenės veikėja. Nusifilmavo „Clean and Clear“ reklamoje. Toliau dalinasi patirtimi, ką reiškia būti translyte ir džiaugiasi, kad turi tokią galimybę.

Chloe Kim (15 m.)

Ji jauniausia snieglentininkė, kuriai pavyko laimėti auksą žiemos X-Games. Ji pradėjo dalyvauti varžybose būdama šešerių. Ji planuoja dalyvauti žiemos olimpinės žaidynėse 2018 m., kurios vyks Pietų Korėjoje. Jos tėvų gimtinėje. Norėjo dalyvauti ir Sočyje, bet buvo per jauna. 

Flynn McGarry (16 m.)

Jis jau būdamas vienuolikmetis tapo kulinarijos sensacija. Šiuo metu jis yra restorano šefas, gaunantis 160 dolerių už patiekalą. Pats kuria visus patiekalus, pats juos ir gamina. Jau buvo patekęs ant“The New York Times“ žurnalo viršelio.  

Martin Odegaard (16 m.)

Šią gegužę jis tapo šių metų geriausiu futbolo žaidėju. Yra jauniausias sportininkas, pasirašęs sutartį su Madrido Real‘u. Aplinkinių vadinamas „Naujasisi Messis“. Visi tikisi, kad šlovė jam neapsuks galvos ir jis skins laurus dar dešimt metų.

Amanda Stenberg (17 m.)

Ji žinoma, kaip Rue iš „Bado žaidynių“. Ji ne kartą pripažinta geriausia aktore paauglių tarpe, bet pati labai aktyviai kritikuoja pop kultūrą. Ji drąsiai kritikuoja įvairias įžymybes. Ji mano, kad jos formuoja iškreipta vaizdą apie juodaodžius ir nori pakeisti visuomenės požiūrį į afroamerikiečius. 

  Shawn Mendes (17 m.)

Muzikantas, turintis daugiau nei keturis milijonus sekėjų. Jis tapo jauniausias dainininkas, kuris su savo debiutiniu albumu „Handwritten“ pateko į Billboard dešimtuką. Aplenkė ir patį Justin‘ą Bieber‘į. Šiuo metu koncertuoja drauge su Taylor Swift.

Jaden Smith (17 m.)

Jis keičia muzikos pasaulį. Kovoja už demokratiją Afrikoje. Yra gerai žinomo aktoriaus sūnus. Drąsiai reiškia nuomonę tiek apie švietimą, tiek apie politiką, tiek apie meną.

Malia Obama (17 m.)

Ji yra vyriausia JAV prezidento dukra, dažnai patenkanti į žurnalus dėl gero stiliaus pajautimo. Ji drąsiai reiškia savo nuomonę ir demonstruoja savo talentus. Suvaidino Lenos Dunham serialo „Merginos“ epizode.

Ariel Winter (17 m.)
Ji yra „Moderni šeima“ serialo aktorė. Šiais metais jis atvirai prabilo apie patyčias, kurias patiria dėl savo išvaizdos. Ji pasipiktino komentatoriais, kurie po kiekviena jos nuotrauka pabrėždavo, kokia jį stora ir negraži yra. Ji mano, kad aplinkiniai per daug leidžia vienas kitą įžeidinėti.  

                                                      William Turton (17 m.)
Jis sukūrė internetinį puslapį, kuriame rašo apie interneto kultūrą. Jis rašo atsiliepimus apie kompiuterinius žaidimus ir ima interviu iš gerai žinomų kompiuterinių žaidimų kūrėjų bei žaidėjų. Šią vasarą pastebėjo kibernetines atakas dviejose internetiniuose puslapiuose ir apie šiuos įvykius paskelbė savo puslapyje.

Silento (17 m.)

Jis reperis, kilęs iš Džiordžijos valstijos. Iki šios vasaros niekas apie jį nežinojo, kol jis nesukūrė dainos „Watch Me“ klipo. Po šio singlo atsiradimo, jis uždirbo apie tris šimtus milijonų dolerių ir pateko į Billboard Hot šimtuką. 

Bindi Iwin (17m.) 

Krokodilų tramdytojo duktė. Gerai žinoma australų aktorė, dainininkė, TV žvaigždė ir aktyvistė. Pasaulyje išgarsėjo kai sušoko jausmingą šokį tėčio garbei TV laidoje „Šok su žvaigžde“. 

Olivia Hallisey (17 m.)
Ji išrado naują Ebolos viruso gydymo būdą. Šis būdas reikalauja daug mažiau resursų. Už šį išradimą ji buvo įvertinta Google mokslo mugėje už sieki saugoti gyvybes.  

Malala Yousafzai (18 m.)
Jauniausia Nobelio taikos premijos laureatė. Šiuo metu laiko mergaičių išsilavinimo advikate. Ji aktyviai kovoja už vaikų teise ir išsilavinimą. Šiais metais vyko į Lobonan, Siriją, atidaryti naujo mokykloje. Ji įkvepia ne vieną paauglį atkakliai siekti savo tikslų. 

Kylie Jenner (18 m.)

Ji tokia pat žinoma, kaip ir Kardashian šeimos merginos. Jis socialiniuose tinkluose dažnai paskelbia iššūkių madą, kuria seka ne vienas jos gerbėjas. Šių iššūkių tikslas – paskatinti gerbėjus būti savimi ir daryti tai, apie ką svajoja.

Tiffany Zhong (18 m.)
Ji yra jauniausia investicinės kompanijos darbuotoja. Dauguma jos kolegų turi magistro laipsnį. Tačiau amžius jai tikrai ne kliūtis, nes ji dirba komandoje su tokiais pat jaunuoliais ir drauge kuria naują programėlę, kuri turėtų būti geresnė už Snapchat‘ą.

Maisie Williams (18 m.)
Serialo „Sostų karai“ aktorė. Žiūrovams ir serialų kūrėjams ji kelia žavesį, nes įspūdingai atlieka savo vaidmenį. Būdama jauna, ji sugeba įsikūniti į žudikės personažą ir kovingai, kartais šaltakraujiškai „nužudyti“ ne vieną serialo personažą. Tikriausiai dėl to ji buvo pakviesta vaidinti seriale „Doctor Who“.

Lydia Ko (18 m.)
Ji jauniausiai golfo žaidėja – rekordininkė iš Naujosios Zelandijos. Ji svajoja patekti į Rio De Žaneiro olimpines žaidynes, nes tuo metu golfas taps olimpine šaka. Ji nori atstovauti savo šalį.

Katie Ledecky (18 m.)
Ji pirmoji plaukikė, kuri pasaulio čempionate laimėjo net keturis aukso medalius laisvu stiliumi. Ji yra Londono olimpinių žaidynių čempionė, kuria tapo būdama vos 15 m. Šiuo metu svajoja studijuoti Stanforde.

Zendaya (19 m.) 
Disney Channel žvaigždė, kovojanti už teigiamą požiūrį į savo kūną. Ji dalinasi savo nekoreguotomis nuotraukomis per Instagram‘ą. Ji siekia, kad kiekviena mergaitė/mergina pasitikėtų savimi. 

 

Joshua Wong (19 m.)
Jis kovoja už demokratiją savo šalyje. Buvo Hong Kong‘o skėčių revoliucijos lyderis. Jis yra labiausiai sekama Hong Kong‘o politinė asmenybė. Tačiau tiki, kad laikui bėgant iškovos demokratinį valdymą savo šalyje. 

Kendall Jenner (19 m.)
Ji gerai žinomų mados namų modelis. Buvo ne ant vieno žurnalo viršelio. Ji yra labiausiai mėgstamos nuotraukos Instagram‘e savininkė. 

 
Bethany Mota (19 m.)
Ji mados ir grožio blogerė, kuria susidomėjo ir pats prezidentas Barakas Obama. Ji kuria rūbus ir interjerą Aeroplaste įmonei, kuria savo muziką ir dalyvauja UNICEF organizuojamuose labdaros renginiuose. Šiais metais ji laimėjo FOX paauglių apdovanojimą.

Kim Kataguiri (19 m.)

Jis cituoja Ronaldą Reaganą ir Margaret Thatcher. Jis yra vienas iš demonstracijų organizatorių Sao Paule. Tai buvo didžiausia protesto akcija per pastaruosius dešimtmečiu. Jis tokiu būdu kovoja prieš dabartinį Brazilijos prezidentą, kuris, įtariama, užsiima korupcija. 

Lele Pons (19 m.)
Ji sukūrė savo juvelyrinių dirbinių liniją, kuri gerai žinoma tiek Majamyje, tiek visoje Amerikoje. Ji išgarsėjo kaip menininkė, kuri sukūrė šešių sekundžių komedijos eskizą. Tai lėmė, jog ji turi ne vieną milijoną sekėjų tiek Twitter‘yje, tiek Instagram‘e.

Aptarus kiekvieną iš šių paauglių, vėliau su vaikais diskutavome: kaip šie paaugliai pasiekė savo svajonių? Kas šiuos paauglius vienija? Atradome, kad visi jie turėjo tikslą kažką padaryti ne tik dėl savęs. Tad pamoką užbaigėm atsakydami į klausimus: kokia yra jūsų svajonė? Ją užsirašėme ant spalvotų lapelių. Ten pat pasižymėjome ir pirmą žingsnį, kuris padėtų įgyvendinti svajonę.
Paklausit, kodėl dalinuosi šiuo pamokos plano juodraščiu? Ogi, pravedus šią pamoką jaučiau, kad su vaikais kalbu apie tikrai svarbius dalykus. Ir jų žibančios akys, atsiliepimai ir padėkos tik tai patvirtino. Noriu, kad kuo daugiau mūsų apie juos kalbėtų 🙂
P.S. Pamoka truko dvi akademines valandas 🙂  

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s