13 žingsnių, kaip tapti geru mokytoju

AURELIJA ANANJEVAITĖ

Atsiprašau visų už savo įžūlumą ir tokios didžiulės galios sau suteikimą, tačiau visos savaitės patirtys: mokymų apie patyčias ir užsiėmimo moksleiviams vedimas, prisidėjimas prie standartizuotų testų administravimo mokykloje ir dalyvavimas geriblogai.lt paskaitoje, paskatino didžiulę minčių ir jausmų audrą, ką reiškia būti mokytoju. Tad šiandien sau leisiu pasidalinti trylika žingsnių, kurie būtini, bet nebaigtiniai, siekiant tapti geru mokytoju/lektoriumi/dėstytoju.

1 žingsnis: būti nuoširdžiu

Labiausiai mus traukia ir skatina mokytis – šiltas ir malonus ryšys. Tokį ryšį galime užmegzti tik patys būdami atviri ir nuoširdūs. Todėl bendraudami su publika, nesvarbu, ar tai būtų mokiniai, jaunimas, mamos, poros ar mokytojai, turime išlikti savimi. Turime mokėti išsakyti savo nuomonę, pasidalinti, kas mums patinka ar nepatinka ir taip pat tolerantiškai priimti kito nuomonę. Tik tada ir įvyks mokymo(si) procesas, kuris širdį glostys dar ilgai.

2 žingsnis: suprati dalyvių poreikius

Daug glaudesnis ryšys su besimokančiais užsimegs tada, kai mes žinosime, kodėl jie atėjo mokytis. Kai užduodame klausimą: kas paskatino jus šiandien ateiti mokytis, mes iš karto parodome, kad mums rūpi kiekvienas besimokantysis ir mes esame tam, kad jam padėtume. Todėl kiekvieną užsiėmimą ir pradedu klausimu: į kokį klausimą jūs atėjote rasti atsakymą?

3 žingsnis: žinoti, ką nori pasakyti

Dalyvių poreikių žinoti nepakanka. Svarbu suprasti, kokią žinutę mes norime perteikti besimokantiesiems. Jei žinosime, ką norime pasakyti, tuomet saugiau jausimės ir bus daug sunkiau išmušti iš vėžių. O kad lengviau būtų prisiminti tą žinutę, užsirašykite ją ant degtukų dėžutės. Jei netelpa, vadinasi, norite pasidalinti per ilga žinute.

4 žingsnis: tikėti tuo, ką sakai

Jei tiki ir gerai išmanai tai, ką sakai, maža tikimybė, kad besimokančiųjų komentarai tavęs išmuš iš vėžių. Tikėdamas tuo, ką sakai, paskatini ir kitus tuo patikėti. Užtat prieš dalindamiesi ir mokydamiesi, išmėginkime patys ir gerai žinokime, kodėl verta ir kitiems apie tai sužinoti.

5 žingsnis: laikytis užsiėmimo struktūros

Kiekvienas žmogus mėgsta, kai jo laikas yra gerbiamas, užtat labai svarbu turėti savo užsiėmimo struktūrą ir kiek įmanoma, laikytis jos. Visi besimokantieji ateina įgyti naujų žinių ar įgūdžių, jie tikisi, kad skirtas laikas bus praleistas naudingai ir prasmingai, todėl užsiėmimo struktūra padės ir perteikti žinias, kuriomis norime pasidalint, ir leis jaustis saugiau tiek užsiėmimo dalyviams, tiek užsiėmimo vedantiesiems.

6 žingsnis: remtis moksline medžiaga

Kitiems patikėti tuo, ką mes sakome, yra daug lengviau, jei remiamės įvairiais moksliniais tyrimais, įžvalgomis. O dar daugiau spalvų užsiėmimui suteikia pateikiami grafikai, lentelės ir diagramos. Jie tik patvirtina, kad tikrai išmanome, ką sakome.

7 žingsnis: naudoti gerą vizualinę medžiagą

Nuotraukos, video medžiaga ir skaidrės padeda geriau suprasti medžiagą, apie kurią kalba mokytojas. Vaizdinė medžiaga padeda išlaikyti klausytojų dėmesį ir labiau juos įtraukti į užsiėmimą. Kelis kartus vedžiau mokymus be vizualinės medžiagos, tai ne vienas dalyvis atsiliepimuose parašė, jog jiems būtų buvę daug lengviau mokytis, jei būtų buvusi vaizdinė medžiaga. Po šių pastabų, stengiuosi nepamiršti vaizdo.

8 žingsnis: prisiminti, kad žmonės turi penkis pojūčius

Viena sėkmingiausių ir man įsiminusių mano pamokų yra, kai aš su penktokai kalbėjau apie jausmus ir prisiminiau geštalto terapijos principus. Taigi, pamoką pradėjau nuo to, jog daviau jiems paliesti ir užuosti labai skirtingus objektus, liepiau klausytis labai skirtingų garsų ir apibūdinti, ką jie pajuto, užuodė, pamatė, išgirdo. Tuomet pamačiau tokį šimtaprocentinį įsitraukimą į pamoką ir per kraštus besiveržianti smalsumą, kad norėjosi dar ką nors sugalvoti, kad pažadinčiau mokinių pojūčius. Linkiu ir jums tai išmėginti 😉

9 žingsnis: pateikti interaktyvias užduotis

Jei užsiėmimas yra paremtas tik tuo, kad besimokantieji – klausytojai, tai didelė tikimybė, kad jie girdės tik kokius 5 % to, ką pasakojate. Jei norime, kad jie kuo daugiau išsineštų iš užsiėmimo, turime sugalvoti įvairių užduočių, kurių metu jie taptų ne tik besimokančiaisiais, bet ir užsiėmimo aktyviais dalyviais. Kartais tam pakanka užduotis klausimus, kur jie pakeltų rankas, o kartais reikia ir kelių pratimų, kurie padėtų patirti tai, apie ką pasakojame. Tik svarbu atrasti ribą tarp to, ką to interaktyvumo nebūtų per daug ir per mažai.

10 žingsnis: klausytis, ne tik kalbėti

Į užsiėmimą žmonės ateina ne tik kažko naujo išmokti, bet ir pasidalinti savo patirtimi. Todėl, jei norime, kad mūsų mokymai pavyktų, svarbu, skirti erdvės dalyviams pasidalinti savo patirtimi. Ne vienas besimokantysis atsiliepimuose man parašydavo, kad į šiuos mokymus buvo verta eiti dėl betarpiškos atmosferos, kur jie gali dalintis savo patirtimi. Jie tai laikydavo mokymų „vinimi“.

11 žingsnis: mokėti brėžti ribas

Kiek teko mokyti ar mokytis, pastebėjau, kad labiausiai nepavykusi pamoka ar mokymai tampa tuomet, kai mokymo(si) procesui ima vadovauti mokiniai. Tuo metu pabyra viskas: ir prieš užsiėmimą susidarytas planas, ir žodžiai, esantys ant liežuvio galo, ir kontaktas su publiką. Todėl kad ir kaip mokymo procesas atrodytų, svarbu susitarti dėl bendrų principų ar taisyklių. O jei kas ir su taisyklėmis bando užimti mokytojo vietą be leidimo: arba jam tą leidimą suteikti, arba aiškiai parodyti, kas yra atsakingas už mokymo(si) procesą.

12 žingsnis: turėti gerą humoro jausmą

Kai savo mokinių paklausiu, ką jie vadina mokytoju autoritetu, jie dažniausiai pasako: „Mokytojas, kuris geba sudominti ir prajuokinti.“ Juokas sukuria jaukia atmosferą ir žmonės daug daugiau išmoksta, kai jie patiria malonias emocijas. Užtat svarbu mokėti pasijuokti tiek iš savęs, tiek iš situacijos.

13 žingsnis: būti įvairiapuse asmenybe

Niekam neįdomu klausytis žmogaus, kuris viską skaito iš lapų. Įdomus yra tas žmogus, kuris domisi, kas jį supa. Gera klausytis žmogus, kuris žino, bent tris dėmesio vertus serialus. Gera klausytis žmogaus, kuris per paskutinę savaitę perskaitė bent šimtą puslapių pasirinktos knygos. Gera klausytis žmogaus, kuris drąsiai reiškia savo nuomonę. Gera mokytis pas žmogų, kuris supranta, ko moko, bet nebijo prisipažinti, kad daug ko nežino.

Ir aš daug ko nežinau, daug ko dar nepatyriau ir neatradau. Suprantu, kad šie žingsniai link gero mokymo yra ne vieninteliai. Todėl jei manote, kad kažkurį svarbų žingsnį praleidau, pamiršau, o gal net apie jį nežinau, rašykit! Rašykit ir tie, kurie mano, kad kažkuris žingsnis visai nereikalingas.

Reklama

Įrašo “13 žingsnių, kaip tapti geru mokytoju” komentarų: 10

  1. Laba diena, dirbu su uzsienieciais (mokinukus is Sirijos mokau vokieciu kalbos pradmenu).Kad vaikus pavyktu prisijaukinti,kad jie tave gerbtu, kad ju zingeidumas augtu- aciu, labai geri patarimai- zingsniai.

    Patinka

  2. Pati vedu mokymus ir daugeli isvardintu dalyku esu pritaikiusi. Tai tikrai veikia! 🙂 Kai kurie punktai priverte susimastyt apie tai, ka dar patobulint galima butu, o ideja su 5 pojuciu itraukimu is viso geniali – butinai isbandysiu. 🙂 Aciu, Aurelija.

    Patinka

  3. Puikiai parašyta! Ačiū! Tik pataisykite 4 punktą (manau, netyčia gavosi parašyti visai ne tai, ką norėjosi iš tiesų), kuris dabar toks: “Jei tiki ir gerai išmanai tai, ką sakai, maža tikimybė, kad besimokančiųjų komentarai tavęs neišmuš iš vėžių.“ 😉

    Patinka

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s