Paskutinės minutės Kalėdinių dovanų idėjos vaikams

AURELIJA ANANJEVAITĖ

Tiek Kalėdų laukimas, tiek pirmoji Kalėdų diena yra ypatinga tiek vaikams, tiek suaugusiems. O viena didžiausių atrakcijų vaikams – laiško rašymas Kalėdų Seneliui. Rašydami ar piešdami laišką vaikai jau išslaisvina savo vaizduotę ir patiki savo svajonių išsipildymu. Tad ne veltui baigdama bakalauro studijas pasirinkau atlikti tyrimą, kurio metu siekiau išsiaiškinti, kokią įtaką reklamos turi vaikų Kalėdinių dovanėlių pasirinkimui. Tuomet pastebėjau, kad labiausiai vaikų trokštamos dovanos yra tos, kurios yra susijusios su tuo metu labiausiai populiariais animaciniais filmais ar serialais. Taigi, didelė tikimybė, kad šiais metais mergaitės Kalėdų Senelio gali paprašyti lėlių fėjų ar „Ledo šalies“ herojų, o berniukai gali trokšti gauti „Žvaigždžių karų“ herojų ar radijo bangomis valdomą mašiną.

Tikiu, kad kiekvienas žaislas lavina vaiko kūrybiškumą ir socialinius įgūdžius. Tačiau mane įkvėpia vieno psichologo pasidalinta istorija, kai per Kalėdas savo sūnui jis padavanojo šaldytuvo dydžio kartoninę dėžę ir piešimo reikmenų rinkinį. Tokiu būdu jis suteikė galimybė vaikui atskleisti savo kūrybiškumą ir lavinti problemų sprendimo įgūdžius. O vaizduotę ir kūrybiškumą lavinantys žaidimai moko adekvačiai reikšti jausmus, lavina empatiją ir ugdo vaikų emocinį intelektą.

Dovanų idėjos pagal amžiaus tarpsnius

Ne vienas atliktas eksperimentas atskleidžia, kad geriausia dovana vaikams – praleistas laikas drauge. O geriausiai suvienija – žaidimai. Jie lavina vaikų mąstymą, emocinį intelektą ir socialinius įgūdžius.

 • 3–5 metų vaikus labiausiai domina žaidimai, susiję su fizine veikla. Todėl jiems geriausia dovana būtų krepšinio ar futbolo kamuolys, rogutės ar kitas sporto inventorius. LEGO kaladėlės ar delionės. Tokiu būdu lavinsite vaiko kūno judesius (stambiąją ir smulkiąją motoriką), vaizduotę, fantaziją, kūrybiškumą, gebėjimą susitelkti į konkrečią veiklą.
 • 5–8 metų vaikams patiks įvairūs žaidimai, kurie moko spręsti problemas, todėl jiems tinkama dovana bus – „Jenga“, „Dobble“, „Rory Story Cubes“, domino, šaškės, „Uno“ ar kiti kortų žaidimai. Taip pat jiem gali patikti daiktai, kurie jiems padėtų jaustis saugiau ir jaukiai savo kambaryje: sienų lipdukai, ūgio matuoklis, mielas vaikiškas paveikslėlis, pasaulio žemėlapis ar laikrodis.
 • 8–12-ečius domina žaidimai, kur jie gali pritaikyti savo skaitymo, skaičiavimo ir pasaulio pažinimo įgūdžius. Todėl jie mielai žais „Monopolį“, „Halli Galli“, „Mafiją“, „Alias“, „Dixit“ ir pan. Be to, šio amžiaus vaikus gali sudominti kūrybiniai rinkiniai, kurie moko siūti, velti, lieti vašką, gamintis papuošalus ir pan.

Geriausia dovana – naujos patirtys

Jei namuose vaikai turi daug žaidimų, dovanokite vaikams patirtis. Suorganizuokite lobių paiešką kieme ar parke. Pakvieskite juos į kino teatrą ar pramogų parką. Tokios pramogos ir smagios patirtys suteiks daug džiaugsmo tiek vaikams, tiek jums ir padės suprasti, kad galite daugiau nei įsivaizdavote. Be to, sukursite ypatingus prisiminimus tiek sau, tiek vaikui, apie kuriuos jis gali pasakoti ir užaugęs.

O jei nėra galimybių nupirkti vaikui žaidimų ar suorganizuoti pramogų, puiki Kalėdinė dovana gali būti ir „Šeimos laisvalaikio stiklainėlis“, kuriame ant gražių popierėlių būtų surašytos įvairios veiklos, kurias galėtų nuveikti visa šeima drauge. Ši dovana gali padėti suprasti, kad stebuklai slypi paprastuose dalykuose ir atrasti, jog labiausiai neįkainojama dovona – mūsų laikas, skiriamas vienas kitam.

Štai ir keletas įdėjų, kas galėtų būti įdėta į „Šeimos laisvalaikio stiklainėlį“:

 • Išsirinkite gėles ir jas nupieškite.
 • Žaiskite su Lego.
 • Parašykite po 5 dalykus, kodėl mylite kiekvieną šeimos narį.
 • Sukurkite bendrą piešinį.
 • Pagaminkite vakarienę drauge.
 • Nupieškite komiksą.
 • Sukurkite lobių žemėlapį.
 • Nupieškite atvirutes.
 • Surenkite pikniką.

Man atrodo, jog renkant Kalėdines dovanėles vaikui, svarbiausia yra ne dovanos kainą ar dydis, o tai, kiek pastangų įdėjote ruošiant ar renkant dovaną, kiek dovana parodo, kad vaikas jums rūpi. Dovana neturi tapti pagrindiniu šventės akcentu, o tik simbolis to, kaip jūs vienas kitą vertinate. Todėl prisiminkite, kad geriausios dovanos yra tos, kurios suteikia galimybę atsiskleisti vaikui, lavina jo problemų sprendimo įgūdžius ir kritinį mąstymą bei suteikią progrą atsiskleisti jo lakiai vaizduotei bei kūrybiškumui. Todėl vaikams reikia daugiau žaidimų, o ne žaislų. Jiems reikia daugiau dėmesio, o ne daiktų.

Linkiu visiems jaukių ir malonių akimirkų drauge per šv. Kalėdas.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s