Kaip vaikams padėti susidraugauti su knyga?

AURELIJA ANANJEVAITĖ

Šiandien vaikams siūlomų pramogų yra itin daug. raleisti laisvalaikį. Tad knygos skaitymas dažniausiai susijęs su bausme, nes tą daryti liepė tėvai ar mokytoja. Dar blogiau, kai skaitymas tampa lygus bausmei. Todėl reiktų pradėti nuo to, kad vaikams skaitymas taptų malonumu. Knyga turi žadinti smalsumą ir suteikti naujų patirčių. Skaitomas tekstas turi būti prasmingas ir suteikti konkrečios naudos. Jei tekstas bus neprasmingas ir neįdomus, vaikas nepatirs skaitymo malonumo ir didelė tikimybė, kad skaitymas jam įprotis netaps.

 • Knyga nuo mažumės turi būti prie vaiko žaislų.
 • Vaikai turi matyti tėvus su knyga rankoje. Tėvai gali skaityti vaikams, drauge su vaikais skaityti tą pačia knygą, arba klausytis, kaip pradinukas jiems garsiai skaito.
 • Leiskite vaikams rinktis, kokias knygas skaityti, drauge su vaiku įkurkite savo namų biblioteką.
 • Būtinai apsilankykite savo miesto bibliotekoje, užregistruokitę vaiką į ją ir vaikų skyriuje leiskite jam išsirinkti tokią knygą, kurios jam labiausiai norisi. Nesikiškite į jo rinkimosi procesą. Nesvarbu, kad išsirinks jau skaitytą ar gerai žinomą istoriją, svarbiausia, kad vaikas domisi.
 • Kuo labiau vaikas jausis atsakingas už knygas ir jų pasirinkimą, tuo ir didesniu noru skaityti pasižymės.
 • Džiaukitės kiekviena vaiko pastanga skaityti knygas, nes net pora puslapių yra rezultatas. Nebijokite vaikų apdovanoti už perskaitytą knygą. Svarbiausia, kad vaikas nebūtų motyvuojamas televizoriaus žiūrėjimu ar žaidimu su kompiuteriu, tokiu būdu parodysite, kad televizorius ar kompiuteris yra svarbesnis nei knyga.
 • Galite sudaryti lentelę kurioje būtų fiksuojama, kiek vaikas skiria laiko skaitymui, televizoriaus žiūrėjimui, kompiuteriui, telefonui. Jei vaikas tiek pat laiko ar net daugiau praleidžia skaitydamas nei žaisdamas telefonu ar kompiuteriu, apdovanokite! Apdovanojimas gali būti nauja knyga, kurią padovanosite ypatingai supakuotą ir gal dar papasakosite žaismingą knygos atsiradimo istoriją.
 • Labai svarbu parodyti, kad knygų skaitymas gali būti malonus ir atpalaiduojantis bei įtraukiantis. Todėl drauge su vaiku skaitykite knygas ir aptarkite knygos herojus, kartu suvaidinkite knygoje aprašytą istoriją.
 • Dar daugiau vaiko susidomėjimo gali sulaukti vakarai, kai visa šeima kuria skirtingas pabaigas tai pačiai istorijai.
 • Renkite parodas, kur iliustruojamas knygos viršelis, ir tai gali būti ne tik piešiniai, bet ir nuotraukos, lipdiniai, koliažai.
 • Jei knygų skaityti nemėgsta paaugliai, pirmiausiai meilę knygoms galite paskatinti padėdami vaikui atrasti žanrą, kuris jį labiausiai domintų.
 • Paaugliams galite pasakoti knygų atsiradimo istorijas, įdomius faktus apie autorius ar net dalindamiesi juokingomis ar netikėtomis ištraukomis.
 • Su paaugliais pravartu pakalbėti, kuo svarbus ir naudingas skaitymas. Nebijokite jų paskatinti skaityti ir elektronines knygas. Svarbiausia, kad kiekviena knyga, kurią paauglys skaito, taptų jam prasminga.

Trumpai tariant, prisiminkite, kad skaitymas kartais vaikui yra iššūkis ir neverskite vaiko skaityti, o būdami pavyzdžiu, bendraudami ir žaisdami su vaiku, ugdykite jo meilę knygoms.

Pirmą kartą spausdinta M51 (Nr. 2)

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s